Ile wynosi koszt robocizny?

koszt robocizny

Koszt wykończenia domu czy mieszkania może niejeden raz przyczynić się do sporego zawrotu głowy. Kupując gotowe projekty domów rozważamy koszty budowy i wykończenia. Warto mieć na uwadze, że to wydatek rzędu 100 000 złotych. Kwota, jaką trzeba przeznaczyć, by jak najszybciej móc wprowadzić się nowego lokum zależeć będzie jednak od wielu czynników. Liczy się przede wszystkim standard wykończenia, ceny materiałów wykończeniowych, ale również wartość środków, jakie pobiera ekipa remontowa za wykonanie poszczególnych prac. Należy mieć tutaj na uwadze, że koszty samej robocizny będą się zmieniać i zależne są od wielu czynników. Oczywiście liczy się doświadczenie i renoma firmy na rynku, ale najważniejszą zmienną jest chyb region Polski, w jakim ekipa tego rodzaju wykonuje swoje usługi.

Najwięcej za wykończenie wnętrz zapłacić trzeba w Warszawie i jej okolicach. Najtaniej zaś będzie na Podkarpaciu i na Podlasiu. Poniżej przedstawiamy przykładowy cennik najczęściej wykonywanych prac, właśnie z rozgraniczeniem kosztów na konkretnym terenie naszego kraju. Pod uwagę wzięliśmy największe miasta w Polsce: Wrocław, Lublin, Kraków, Gdańsk, Łódź, Białystok oraz Warszawę.

Za gruntowanie ścian zapłacić trzeba we Wrocławiu 4 złote za każdy metr kwadratowy powierzchni. W Lublinie jest nieco taniej, bo to wydatek rzędu 3,50 złotych. W Krakowie za taką samą usługę zapłacić trzeba 3,90 złotych, w Gdańsku 3,50 złotych, w Łodzi 4,20 złotych, w Białymstoku 3,60 złotych a w Warszawie 4,20 złotych. Malowanie ścian to średnio 10 złotych za metr kwadratowy. Najtaniej jest w Lublinie (9,50 złotych za metr kwadratowy), a najdrożej w Warszawie (nawet 12 złotych za metr kwadratowy). Najczęściej wykonywaną usługą jest też nakładanie gładzi gipsowych. W tym przypadku cena robocizny oscyluje wokół kwoty rzędu 25 złotych za metr kwadratowy, przy czym najtaniej jest w Łodzi (jakieś 17 złotych), a najdrożej znowu w Warszawie (26 złotych). Układanie glazury kosztować będzie najwięcej w stolicy – to nawet 60 złotych za metr kwadratowy. Najtaniej jest pod względem tej pracy w Białymstoku (46 złotych).

Wylewka podłogowa we Wrocławiu to koszt rzędu 23 złote za metr kwadratowy. Za taką samą realizację zapłacimy w Lublinie 19,50 złotych, w Krakowie 21 złotych, w Gdańsku 20 złotych, w Łodzi 19 złotych, w Białymstoku 16 złotych, a w Warszawie 21 złotych. Ważne jest też układanie paneli. Najdrożej pod tym względem jest w stolicy (21 złotych), najtaniej w Lublinie i Białymstoku (17 złotych). Układanie drewnianego parkietu będzie nieco droższe – w stolicy to 45 złotych za każdy metr kwadratowy, w Łodzi 41 złotych, a w Gdańsku 40 złotych.

Pamiętajmy jednak, że same ściany i podłogi to nie wszystko, chociaż na pewno jest to podstawa. Za każdą dodatkową usługę również zapłacimy. Podwieszane sufity to około 35-45 złotych za metr kwadratowy. Montaż wanny to jakieś 450 złotych, umywalki 150 złotych, zestawów podtynkowych do toalet również średnio 400 złotych.

Trzeba też mieć na uwadze ogólny kosztorys wykonywanych prac. Niektóre ekipy remontowe określają cenę robocizny za każdy metr kwadratowy powierzchni, inne za każde pomieszczenie. Warto przeliczyć kwotę w obu opcjach i skorzystać z bardziej atrakcyjnej pod względem finansowym oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *